empty10-10.png

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego posiada szereg udogodnień architektonicznych oraz technologicznych dla różnych grup studentów z niepełnosprawnością, które poprawiają dostępność procesu kształcenia w uczelni.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oferuje szereg rozwiązań architektonicznych oraz cyfrowych dla osób niewidomych oraz słabowidzących, pozwalających na bardziej komfortowe uczestnictwo w procesie kształcenia.
- Ścieżki prowadzące – W budynkach A, B, oraz C, a także na terenie kampusu uczelni zainstalowane są ścieżki prowadzące, a także pola uwagi, które pozwalają bezpiecznie poruszać się osobom z niepełnosprawnością wzroku po terenie uczelni oraz pomagają w dotarciu do najważniejszych pod względem komunikacji miejsc takich jak windy czy też schody. Ścieżki prowadzące pomagają także poruszać się w przestrzeniach mniej zwartych takich jak hole czy chodniki na terenie kampusu, które nastręczają trudności pod względem orientacji przestrzennej. Ponadto schody na terenie kampusu oznaczone są za pomocą taśm ostrzegawczych, co sprawia, iż przemieszczanie się między piętrami jest dla osób z dysfunkcją wzroku bardziej bezpieczne.
- System YourWay – W uczelni funkcjonuje system nawigacji wewnątrzbudynkowej YourWay, który ułatwia znalezienie interesujących w danej chwili studenta miejsc. System składa się z 92 punktów nawigacyjnych, dzięki czemu student łatwo odnajdzie interesujące go miejsca takie jak dziekanaty, stołówkę, bibliotekę, a także drzwi wejściowe do budynków oraz bramę wejściową na teren kampusu. YourWay to system nawigacji wewnątrzbudynkowej polegający na umieszczeniu niewielkich nadajników (znaczników) na określonych urządzeniach czy miejscach, a cała obsługa zawarta jest w bezpłatnej aplikacji (YourWay) dostępnej zarówno na oprogramowanie Android jak i iOS. Dzięki informacjom wysłanym na telefon, użytkownik nie tylko wie jak w danej przestrzeni się poruszać, ale otrzymuje również informację o przeznaczeniu konkretnego miejsca na terenie uczelni.
- Specjalne tabliczki zawierające numerację pomieszczeń – Na drzwiach pomieszczeń w budynkach A, B, C, oraz D w okolicach klamki zainstalowane są tabliczki z numerem pomieszczenia. Numer widnieje zarówno w alfabecie Braille'a jak i przedstawiony jest za pomocą tradycyjnych cyfr oraz liter w wypukłej formie. Tabliczki te pozwalają na komfortowe odnalezienie konkretnej sali wykładowej czy dziekanatu, a także chociażby toalet studentom z dysfunkcją wzroku, którzy posługują się na co dzień alfabetem Braille'a, jak i takiego alfabetu nie znają. Tabliczki wyróżniają się kontrastową barwą, co pozwala osobom słabowidzącym łatwiej je zlokalizować.
- Rozsuwane drzwi automatyczne – W budynkach A, B, C (przy wejściu do działu rekrutacji oraz Biura ds. Osób Niepełnosprawnych, a także w budynku D, znajdują się rozsuwane automatycznie drzwi wejściowe, które otwierają się w chwili, gdy osoba z dysfunkcją wzroku znajdzie się w ich pobliżu. Fakt ten pozwala na swobodne wchodzenie i wychodzenie z budynków, gdyż osoba z niepełnosprawnością wzroku nie musi szukać miejsca gdzie znajdują się drzwi wejściowe oraz ich klamka.
Dostępne windy - W budynku A oraz D kampusu znajdują się w pełni dostępne windy dla osób z dysfunkcją wzroku. Windy posiadają oznaczony w alfabecie Braille'a panel dyspozycji użytkownika windy oraz komunikator głosowy, co pozwala na swobodne wykorzystywanie wind w transporcie. Winda w Budynku B posiada natomiast oznaczony w alfabecie Braille'a panel dyspozycji, natomiast winda w budynku C posiada komunikator głosowy, pozwalający zorientować się na jakim piętrze w danej chwili zatrzymała się winda.
- Stół do gry w Showdown – Uczelnia dysponuje stołem do gry w showdown, który jest doskonałą formą rekreacji oraz zapewnia możliwość dostosowania zajęć z wychowania fizycznego dla osób z dysfunkcją wzroku. Dzięki takiej formie uprawiania sportu osoby z niepełnosprawnościami mogą także integrować się z osobami pełnosprawnymi, spędzając z nimi czas na tego rodzaju aktywnościach.
- Wypożyczalnia sprzętu – Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Krakowskiej Akademii dysponuje możliwością wypożyczenia dwóch sztuk linijek brajlowskich QBraille XL. Sprzęt ten może być wypożyczony studentom niewidomym znającym alfabet Braille'a. Ta 40 znakowa linijka brajlowska może okazać się przydatna w sporządzaniu notatek na zajęciach czy bardziej komfortowej nauce języka obcego, oferuje bowiem możliwość odczytu zapisanego tekstu co sprawia, że student nie musi opierać swojej edukacji tylko na słuchaniu tekstów za pomocą syntezatora mowy.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością słuchu

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oferuje szereg rozwiązań technologicznych dla osób głuchych i słabosłyszących, pozwalających na bardziej komfortowe uczestnictwo w procesie kształcenia.
- Pętle indukcyjne – Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego dysponuje systemami wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną. Systemy te są zainstalowane w portierniach budynków kampusu, w dziale rekrutacji, w dziekanacie Wydziału Psychologii, Pedagogiki i Nauk Humanistycznych, jak i w niektórych aulach wykładowych. Systemy te w połączeniu z aparatem słuchowym ułatwiają studentom z niepełnosprawnością słuchu bezpośredni odbiór treści edukacyjnych bez zakłóceń i szumów, jak i mogą być pomocne w prowadzeniu spraw administracyjnych, chociażby w dziekanatach konkretnych wydziałów (stanowiskowe pętle indukcyjne).
- Usługa Wideotłumaczenia na język migowy - Usługa dedykowana jest osobom niesłyszącym posługującym się polskim językiem migowym, które pragną uregulować sprawy administracyjne na uczelni. Z wideotłumaczenia może także skorzystać pracownik uczelni, który potrzebuje wsparcia w kontakcie z osobą niesłyszącą. Aby skorzystać z usługi wystarczy komputer z kamerką wideo podłączony do Internetu. Naciśnięcie piktogramu z migającymi dłońmi, zamieszczonego na stronie głównej uczelni, wywołuje wideopołączenie za pomocą którego osoba głucha może rozpocząć rozmowę.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oferuje szereg rozwiązań architektonicznych dla osób z niepełnosprawnością ruchową, pozwalających na bardziej komfortowe uczestnictwo w procesie kształcenia na terenie kampusu uczelni.
- Rozsuwane drzwi automatyczne – W budynkach A, B, C (przy wejściu do działu rekrutacji oraz Biura ds. Osób Niepełnosprawnych, a także w budynku D. znajdują się rozsuwane automatycznie drzwi wejściowe, które otwierają się w chwili, gdy osoba chociażby korzystająca z wózka znajdzie się w ich pobliżu. Fakt ten pozwala na swobodne wchodzenie bądź wjeżdżanie do budynków, gdyż osoba z niepełnosprawnością ruchową nie musi sięgać do klamki, co jest ważne chociażby w przypadku ograniczonej sprawności rąk.
- pionowy podnośnik platformowy oraz podjazd dla osób z ograniczeniami ruchowymi – Przy wejściu do działu rekrutacji oraz Biura ds. Osób Niepełnosprawnych przy budynku C na terenie kampusu, znajduje się pionowy podnośnik platformowy dla osób poruszających się na wózku. Pozwala on pokonać różnicę dziesięciu schodów, które prowadzą do wejścia do działu rekrutacji. Natomiast przy wejściu do budynku C do jego części akademickiej, znajduje się podjazd, dzięki czemu osoba z niepełnosprawnością ruchową może dostać się do tej części budynku.
- Dostępne windy – W budynkach A oraz D znajdują się dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową windy, zapewniające odpowiednią przestrzeń manewrową dla osób poruszających się na wózku. Posiadają one również rozsuwanie drzwi, ułatwiające wejście do windy, a także panel sterowania umieszczony na odpowiedniej wysokości. Windy wyposażone są w pochwyty ułatwiające utrzymanie równowagi osobom korzystającym np. z kul. Windy posiadają lustra umożliwiające np. dostrzeżenie czy drzwi znajdujące się za plecami osoby na wózku już się rozsunęły i może bezpiecznie opuścić windę.
- Mobilne rampy podjazdowe – Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego posiada dwie sztuki mobilnych ramp podjazdowych, które pozwalają osobie z niepełnosprawnością ruchową dostać się chociażby na podwyższenie znajdujące się w sali wykładowej podczas konferencji, czy konieczności wygłoszenia referatu. Rampy są przenośnie, co pozwala wykorzystywać je w dowolnej sali znajdującej się na terenie kampusu uczelni.
- schodołaz gąsienicowy - W uczelni na terenie sali gimnastycznej oraz centrum fitness znajduje się schodołaz gąsienicowy, który ma za zadanie pomóc osobie z niepełnosprawnością ruchową w dodarciu do pomieszczeń, gdzie odbywają się zajęcia z wychowania fizycznego.
- na terenie campusu uczelni i wewnątrz budynków znajdują się ławeczki i krzesła oraz pochwyty umożliwiające osobom starszym i mającym problemy z mobilnością na chwilowy odpoczynek oraz bezpieczne przemieszczanie się. Ponadto budynki A, C oraz D są ze sobą połączone na poziomie pierwszego piętra, co znacznie ułatwia komiunikację pomiędzy salami wykładowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma konieczności przechodzenia przez podwórze w razie niekorzystnej aury pogodowej.

Dostępność dla osób z inną niepełnosprawnością

Zapewnienie specjalistycznych konsultacji (np. prawnych, psychologicznych, zawodowych) osobom z niepełnosprawnościami w celu wspierania ich procesu kształcenia oraz w prowadzeniu działalności naukowej.
Osoby z tzw. innymi trudnościami zdrowotnymi
Osoby z niepełnosprawnościami nieuwzględnionymi powyżej, w tym osoby, u których nagła choroba lub wypadek skutkują czasową niezdolnością do pełnego uczestnictwa w zajęciach, osoby z zaburzeniami mowy i in. mogą ubiegać się o adaptacje zajęć i egzaminów dostosowane do indywidualnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia i specyfiki studiowanego kierunku.

Kontakt

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
budynek C, pok. C053 (wejście jak do Działu Rekrutacji)

phone.svgtel. 12 252 45 12

Godziny otwarcia BON: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00